Ciekawe miejsca w Polsce inspirowane życiem Agnieszki Osieckiej

Najwybitniejsza poetka polskiej piosenki właśnie przeżywa renesans swojej popularności. Wszystko dzięki serialowi telewizyjnemu, emitowanemu obecnie w telewizji. Agnieszka Osiecka była osobą niezwykle barwną i żyjącą w biegu. Natchnienia do pisania nowych piosenek oraz wierszy szukała właściwie wszędzie. Przyjrzyjmy się, jakie ciekawe miejsca w Polsce mogą zainspirować jej wielbicieli do wycieczek krajoznawczych!

Ciekawe miejsca w Polsce według poetessy

Agnieszka Osiecka szczególnym sentymentem darzyła Sopot. To tutaj dostała pierwszą pracę po skończonych studiach, pracowała jako dziennikarka “Głosu Wybrzeża”. Także dzisiaj Sopot zachwyca bogactwem architektury, wspaniałym Grand Hotelem oraz niebanalnym rozplanowaniem zieleni na obszarze miasta. Działa tam także legendarny już teatr “Atelier”, który był ostatnią przystanią twórczą poetki na kilka lat przed śmiercią w 1997 roku. Na początku siedziba teatru mieściła się w baraku, teraz jest to imponujący budynek.

Jakie ciekawe miejsca w Polsce poleciłaby nam Agnieszka?

Na pewno Kraków – kolebkę polskiego kabaretu, sztuk plastycznych oraz muzyki. Agnieszka Osiecka z krakowskim środowiskiem artystycznym była bardzo zżyta. Do dziś działa przecież legendarna Piwnica Pod Baranami, której grzechem jest nie odwiedzić w czasie choćby najkrótszego pobytu w Krakowie! To miejsce najtrafniej oddające ducha Krakowa, nawet bardziej od Wawelu. Zamek wraz z poszczególnymi komnatami oczywiście również warto zwiedzić! Nie można zapomnieć o krakowskim Kazimierzu, dzielnicy żydowskiej, gdzie na przestrzeni wieków mieszały się dziesiątki kultury. Muzyka, jedzenie, obyczaje. Przyglądanie się tym zjawiskom osobiście jest dla każdego człowieka niezwykle ubogacające.

Czy ciekawe miejsca w Polsce mogą być położone na prowincji?

Oczywiście, że tak! Świadczy o tym chociażby fakt, jak wielką miłością Agnieszka Osiecka darzyła nasze piękne Mazury. Przyjeżdżała tam przez wiele lat i to właśnie tam powstawały jej największe przeboje z lat sześćdziesiątych. Wspólnie z przyjaciółmi, z którymi tworzyła Studencki Teatr Satyryków, organizowała twórczy ferment wśród lasów i jezior mazurskich. Piękno jeziora mikołajskiego czy nidzkiego zachowane jest do dzisiaj. Wieś Krzyże jawi się jako miejsce niemalże z bajki. Okolice są niezwykle czyste i malownicze, lasy zdają się nie mieć końca. Warto tam pojechać, aby na własnej skórze odczuć magię tych miejsc, tak czule przez Osiecką opisywanych w piosenkach oraz wspomnieniach.

Ciekawe miejsca w Polsce wcale nie muszą być drogie!

Przykład Osieckiej dobitnie pokazuje nam, że ciekawe miejsca w Polsce i ich zwiedzanie wcale nie musi wiązać się z koniecznością wydawania bajońskich sum pieniędzy. O wiele ważniejsze okazuje się to, jakimi ludźmi w czasie podróży się otaczamy i z jakim podejściem podchodzimy do nowych zjawisk. Jeśli mamy przy sobie ciekawych i nietuzinkowych ludzi, możemy równie dobrze wypocząć nad morzem w Orłowie, patrząc na kutry jak i w najbardziej eleganckim i drogim Domu Pracy Twórczej w Zakopanem.