Ciekawe miejsca w Warszawie z kręgu kultury żydowskiej

Warszawa przed II Wojną Światową była miastem o wiele bardziej rozwiniętym pod względem kultury, niż obecnie. Mieszkało w niej wielu przedstawicieli różnych narodów, z którym spory wkład w kształt i rozwój miasta wnieśli między innymi Żydzi. Przyjrzyjmy się więc żydowskim miejscom pamięci oraz instytucjom odpowiedzialnym za to, aby tamten świat nie odszedł w zapomnienie. Ciekawe miejsca w Warszawie inspirowane kulturą żydowską z pewnością pozwolą bliżej poznać specyficzną i przebogatą kulturę.

Ciekawe miejsca w Warszawie z duchem żydowskim

Pierwszym miejscem, na które warto zwrócić uwagę jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Założone zostało ono po to, aby ocalić historię polskich Żydów, sięgającą ponad 1000 lat. W szeroko rozbudowanym obiekcie znajdziemy wiele atrakcji, zarówno w postaci tradycyjnej jak i multimedialnej. Hol muzealny specjalnie został zaprojektowany w taki sposób, aby kształtem przypominał wąwóz, przez który Żydzi przeszli przez Morze Czerwone w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Muzeum POLIN znajduje się przy ulicy Anielewicza 6.

Umschlagplatz – miejsce, które krzyczy przeszłością

To właśnie stamtąd wyruszały transporty do obozów koncentracyjnych. Postawiony tam, specjalny pomnik ma przypominać kształtem mury, które oddzielały getto od strony aryjskiej. Na pamiątkowych kamieniach uwieczniono najważniejsze postacie getta, np. Marka Edelmana, przywódcę powstania w warszawskim getcie. Pomnik ten mieści się na ulicy Stawki. Ciekawe miejsca w Warszawie z kręgu kultury i pamięci żydowskiej przybierają formę pomników, a także specyficznych instalacji. Przykładem może być “Kładka pamięci”, czyli multimedialne upamiętnienie miejsca, gdzie niegdyś przebiegał most łączący małe i duże getto.

Ciekawe miejsca w Warszawie o roli historycznej to także nekropolie

Najstarszą nekropolią żydowską w Warszawie jest Cmentarz na Bródnie. Czas jego powstania datuje się na 1780 rok. Przez wiele lat było to miejsce pochówku najbiedniejszych spośród całej społeczności żydowskiej. W pawilonie przy wejściu mieści się specyficzna wystawa “Dom wieczności”, z której dowiedzieć się można wiele na temat zwyczajów pogrzebowych. Widok cmentarza na Bródnie może nieco przerażać, ponieważ mieści się na nim wiele nieuporządkowanych macew, odnajdywanych po bardzo wielu latach nie tylko w Warszawie, ale również w wielu innych miastach na terenie całego kraju. Cmentarz Żydowski mieści się na ulicy Św. Wincentego 15.

Historia we fragmentach – żydowskie miejsca w Warszawie

Na ciekawe miejsca w Warszawie składać się mogą nie tylko okazałe budynki, ale również pozostałości murów jako symbole dawnych, trudnych czasów. Takim symbolem są pozostałości muru getta pomiędzy ulicami Sienną i Złotą. Granicę niegdyś wyznaczały wciąż widoczne płyty żeliwne, mieszczące się w chodniku. Dziś trudno uwierzyć w to, że człowiek człowiekowi zgotował ten los. Warta obejrzenia jest jeszcze jedyna Synagoga, której udało się przetrwać zawiłe czasy wojny – Synagoga Nożyków. Trafić można do niej podczas spaceru na ulicy Twardej.