Karpacz – atrakcyjny latem i zimą
Karpacz jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, powiat karkonoski. Przyciąga miłośników górskich wędrówek niezależnie od pory roku. Jest to doskonałe miejsca do wypadów w Karkonosze, chętnie przyjeżdżają tu narciarze i miłośnicy snowboardu, ale również rodziny z dziećmi. Co warto zobaczyć w Karpaczu? Przyjrzyjmy się bliżej 3 punktom na mapie Karpacza, których nie możesz przeoczyć.
Świątynia Wang
Kościół Wang został przeniesiony do Karpacza z norweskiej miejscowości Vang w 1842 roku. Gdy w XIX wieku kościół stał się już zbyt mały dla ludności zamieszkującej miejscowość Vang zapragnęli oni nowego obiektu bardziej adekwatnego do ich potrzeb. Chociaż kościół był zniszczony, mógł zostać rozebrany i odbudowany w innej lokalizacji. Malarz Jan Krystian Dahl przekonał pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu dla berlińskiego muzeum. Hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca zdołała przekonać króla do przewiezienia świątyni na Śląsk, do gminy, w której akurat nie było kościoła. Określono punkt docelowy tak, aby dojazd do niego był jak najbardziej korzystny z okolicznych miejscowości, wśród których znalazły się Wilcza Poręba i Budniki. Ciekawostką jest to, że do budowy konstrukcji kościoła nie użyto gwoździ! Uwagę zwiedzających przykuwają oryginalne zdobienia i liczne rzeźby. Przykościelny cmentarz to miejsce pochówku parafian, ale również osób, które zginęły w górach. Tu również pochowano w 2014 Tadeusza Różewicza.
Śnieżka
Punkt obowiązkowy dla wielu turystów wyjeżdżających do Karpacza i okolic. Możemy przedostać się na tę górę na różne sposoby. Największą popularnością cieszy się czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki. Wiele osób decyduje się na wjazd wyciągiem krzesełkowym z Karpacza na Kopę. Z tego miejsca dzieli ich godzina drogi od szczytu. Wjazd bezpośrednio na Śnieżkę od strony czeskiej to również popularna opcja. Na szczycie Śnieżki znajdziemy kilka obiektów, które służą obsłudze ruchu turystycznego, celom religijnym a także obserwacjom meteorologicznym, w tym kaplicę św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy też budynek poczty, który powstał w miejscu rozebranego schroniska już po stronie czeskiej.
Karpacz – Wodospad Dziki
Rzeka Łomnica jest 20-kilometrowym dopływem rzeki Bóbr, która początek swój ma na Równi pod Śnieżką. W wyniku górskich roztopów czy też lawin śnieżnych dochodziło do nagłego i znacznego podniesienia się poziomu wody. W rezultacie woda wylewała się na położone niżej osady. Z czasem zdecydowano się na wybudowanie zapory. Zadaniem zapory jest zatrzymywanie materiału naniesionego przez wzburzone wody rzeki. Wybudowana zapora przeciwrumoszowa powyżej Karpacza zyskała z czasem miano Dzikiego Wodospadu. Malownicze miejsce przyciąga turystów, którzy chętnie fotografują się na tle Dzikiego Wodospadu. Dojście nie jest trudne, dlatego też znajdziemy tu również rodziny z małymi dziećmi.